Take this Knowledge before it's too late.

So, in doing some simple math, here it’s broken down for you. When buying gold packs there are many options. Here its broken down for you for what your actually paying for.
(This is using American money. The money might be different but the equation should give you the same answer if you aren’t American.)
1=$2.99 or $2.990000 per req pack
3-$8.99 or $2.996667 per req pack
5=$14.99 or $2.998000 per req pack
9=$19.99 or $2.221111 per req pack
13=$29.99 or $2.306923 per req pack
20=$49.99 or $2.499500 per req pack
47=$99.99 or $2.127447 per req pack

I also did the calculations for when buying more than 1 of the same type of req pack and the answers were the same.
Basically what I’m trying to tell you with all those numbers is that unless you wanna spend $99.99+tax for the best deal, buying them for $19.99 is the best option. It adds up in the long run, especially if your gonna buy alot of them. And trying to buy 5 of the $19.99 packs isn’t going to give you a better deal than spending $99.99 because the tax will eventually make it more and the $99.99 pack has 2 more then buying 5 of the $19.99. Please use this knowledge and spread it with others.

I do think it is funny that the price per pack jumps up for the 20 pack and the 13 pack

Thanks.

Seriously people… Let other know of this so they won’t waste money

> 2535411860466596;1:
> So, in doing some simple math, here it’s broken down for you. When buying gold packs there are many options. Here its broken down for you for what your actually paying for.
> (This is using American money. The money might be different but the equation should give you the same answer if you aren’t American.)
> 1=$2.99 or $2.990000 per req pack
> 3-$8.99 or $2.996667 per req pack
> 5=$14.99 or $2.998000 per req pack
> 9=$19.99 or $2.221111 per req pack
> 13=$29.99 or $2.306923 per req pack
> 20=$49.99 or $2.499500 per req pack
> 47=$99.99 or $2.127447 per req pack
>
> I also did the calculations for when buying more than 1 of the same type of req pack and the answers were the same.
> Basically what I’m trying to tell you with all those numbers is that unless you wanna spend $99.99+tax for the best deal, buying them for $19.99 is the best option. It adds up in the long run, especially if your gonna buy alot of them. And trying to buy 5 of the $19.99 packs isn’t going to give you a better deal than spending $99.99 because the tax will eventually make it more and the $99.99 pack has 2 more then buying 5 of the $19.99. Please use this knowledge and spread it with others.

Dang, imagine how many players were scammed into the $30 and $50 packs not realizing that it wasn’t necessarily the best deal.

See, one of the few valid practical applications for all the math they made us learn in school haha.